Map of official results for the 42nd general election

Map of official results for the 42nd general election

**The following text is provided for accessibility purposes. A physical map is included in your kit.

The map shows the following information:

Newfoundland and Labrador
Electoral district Elected candidate Political affiliation


Avalon

McDonald, Ken

Liberal


Bonavista—Burin—Trinity

Foote, Judy M.

Liberal


Coast of Bays—Central—Notre Dame

Simms, Scott

Liberal


Labrador

Jones, Yvonne

Liberal


Long Range Mountains

Hutchings, Gudie

Liberal


St. John's East

Whalen, Nick

Liberal


St. John's South—Mount Pearl

O'Regan, Seamus

Liberal


Prince Edward Island

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Cardigan

MacAulay, Lawrence

Liberal


Charlottetown

Casey, Sean

Liberal


Egmont

Morrissey, Bobby

Liberal


Malpeque

Easter, Wayne

Liberal


Nova Scotia

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Cape Breton—Canso

Cuzner, Rodger

Liberal


Central Nova

Fraser, Sean

Liberal


Cumberland—Colchester

Casey, Bill

Liberal


Dartmouth—Cole Harbour

Fisher, Darren

Liberal


Halifax

Fillmore, Andy

Liberal


Halifax West

Regan, Geoff

Liberal


Kings—Hants

Brison, Scott

Liberal


Sackville—Preston—Chezzetcook

Samson, Darrell

Liberal


South Shore—St. Margarets

Jordan, Bernadette

Liberal


Sydney—Victoria

Eyking, Mark

Liberal


West Nova

Fraser, Colin

Liberal


New Brunswick

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Acadie—Bathurst

Cormier, Serge

Liberal


Beauséjour

LeBlanc, Dominic

Liberal


Fredericton

DeCourcey, Matt

Liberal


Fundy Royal

Lockhart, Alaina

Liberal


Madawaska—Restigouche

Arseneault, René

Liberal


Miramichi—Grand Lake

Finnigan, Pat

Liberal


Moncton—Riverview—Dieppe

Petitpas Taylor, Ginette

Liberal


New Brunswick Southwest

Ludwig, Karen

Liberal


Saint John—Rothesay

Long, Wayne

Liberal


Tobique—Mactaquac

Harvey, TJ

Liberal


Quebec

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou

Saganash, Romeo

NDP-New Democratic Party


Abitibi—Témiscamingue

Moore, Christine

NDP-New Democratic Party


Ahuntsic-Cartierville

Joly, Mélanie

Liberal


Alfred-Pellan

Iacono, Angelo

Liberal


Argenteuil—La Petite-Nation

Lauzon, Stéphane

Liberal


Avignon—La Mitis—Matane—Matapédia

Massé, Rémi

Liberal


Beauce

Bernier, Maxime

Conservative


Beauport—Côte-de-Beaupré—Île d'Orléans—Charlevoix

Boucher, Sylvie

Conservative


Beauport—Limoilou

Clarke, Alupa

Conservative


Bécancour—Nicolet—Saurel

Plamondon, Louis

Bloc Québécois


Bellechasse—Les Etchemins—Lévis

Blaney, Steven

Conservative


Beloeil—Chambly

Dubé, Matthew

NDP-New Democratic Party


Berthier—Maskinongé

Brosseau, Ruth Ellen

NDP-New Democratic Party


Bourassa

Dubourg, Emmanuel

Liberal


Brome—Missisquoi

Paradis, Denis

Liberal


Brossard—Saint-Lambert

Mendès, Alexandra

Liberal


Charlesbourg—Haute-Saint-Charles

Paul-Hus, Pierre

Conservative


Châteauguay—Lacolle

Shanahan, Brenda

Liberal


Chicoutimi—Le Fjord

Lemieux, Denis

Liberal


Compton—Stanstead

Bibeau, Marie-Claude

Liberal


Dorval—Lachine—LaSalle

Dhillon, Anju

Liberal


Drummond

Choquette, François

NDP-New Democratic Party


Gaspésie—Les Îles-de-la-Madeleine

Lebouthillier, Diane

Liberal


Gatineau

MacKinnon, Steven

Liberal


Hochelaga

Boutin-Sweet, Marjolaine

NDP-New Democratic Party


Honoré-Mercier

Rodriguez, Pablo

Liberal


Hull—Aylmer

Fergus, Greg

Liberal


Joliette

Ste-Marie, Gabriel

Bloc Québécois


Jonquière

Trudel, Karine

NDP-New Democratic Party


La Pointe-de-l'Île

Beaulieu, Mario

Bloc Québécois


La Prairie

Poissant, Jean-Claude

Liberal


Lac-Saint-Jean

Lebel, Denis

Conservative


Lac-Saint-Louis

Scarpaleggia, Francis

Liberal


LaSalle—Émard—Verdun

Lametti, David

Liberal


Laurentides—Labelle

Graham, David

Liberal


Laurier—Sainte-Marie

Laverdière, Hélène

NDP-New Democratic Party


Laval—Les Îles

El-Khoury, Fayçal

Liberal


Lévis—Lotbinière

Gourde, Jacques

Conservative


Longueuil—Charles-LeMoyne

Romanado, Sherry

Liberal


Longueuil—Saint-Hubert

Nantel, Pierre

NDP-New Democratic Party


Louis-Hébert

Lightbound, Joël

Liberal


Louis-Saint-Laurent

Deltell, Gérard

Conservative


Manicouagan

Gill, Marilène

Bloc Québécois


Marc-Aurèle-Fortin

Robillard, Yves

Liberal


Mégantic—L'Érable

Berthold, Luc

Conservative


Mirabel

Marcil, Simon

Bloc Québécois


Montarville

Picard, Michel

Liberal


Montcalm

Thériault, Luc

Bloc Québécois


Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup

Généreux, Bernard

Conservative


Mount Royal

Housefather, Anthony

Liberal


Notre-Dame-de-Grâce—Westmount

Garneau, Marc

Liberal


Outremont

Mulcair, Tom

NDP-New Democratic Party


Papineau

Trudeau, Justin

Liberal


Pierre-Boucher—Les Patriotes—Verchères

Barsalou-Duval, Xavier

Bloc Québécois


Pierrefonds—Dollard

Baylis, Frank

Liberal


Pontiac

Amos, William

Liberal


Portneuf—Jacques-Cartier

Godin, Joël

Conservative


Québec

Duclos, Jean-Yves

Liberal


Repentigny

Pauzé, Monique

Bloc Québécois


Richmond—Arthabaska

Rayes, Alain

Conservative


Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques

Caron, Guy

NDP-New Democratic Party


Rivière-des-Mille-Îles

Lapointe, Linda

Liberal


Rivière-du-Nord

Fortin, Rhéal

Bloc Québécois


Rosemont—La Petite-Patrie

Boulerice, Alexandre

NDP-New Democratic Party


Saint-Hyacinthe—Bagot

Sansoucy, Brigitte

NDP-New Democratic Party


Saint-Jean

Rioux, Jean

Liberal


Saint-Laurent

Dion, Stéphane

Liberal


Saint-Léonard—Saint-Michel

Di Iorio, Nicola

Liberal


Saint-Maurice—Champlain

Champagne, François-Philippe

Liberal


Salaberry—Suroît

Quach, Anne Minh-Thu

NDP-New Democratic Party


Shefford

Breton, Pierre

Liberal


Sherbrooke

Dusseault, Pierre-Luc

NDP-New Democratic Party


Terrebonne

Boudrias, Michel

Bloc Québécois


Thérèse-De Blainville

Ayoub, Ramez

Liberal


Trois-Rivières

Aubin, Robert

NDP-New Democratic Party


Vaudreuil—Soulanges

Schiefke, Peter

Liberal


Ville-Marie—Le Sud-Ouest—Île-des-Soeurs

Miller, Marc

Liberal


Vimy

Nassif, Eva

Liberal


Ontario

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Ajax

Holland, Mark

Liberal


Algoma—Manitoulin—Kapuskasing

Hughes, Carol

NDP-New Democratic Party


Aurora—Oak Ridges—Richmond Hill

Alleslev, Leona

Liberal


Barrie—Innisfil

Brassard, John

Conservative


Barrie—Springwater—Oro-Medonte

Nuttall, Alex

Conservative


Bay of Quinte

Ellis, Neil

Liberal


Beaches—East York

Erskine-Smith, Nathaniel

Liberal


Brampton Centre

Sangha, Ramesh

Liberal


Brampton East

Grewal, Raj

Liberal


Brampton North

Sahota, Ruby

Liberal


Brampton South

Sidhu, Sonia

Liberal


Brampton West

Khera, Kamal

Liberal


Brantford—Brant

McColeman, Phil

Conservative


Bruce—Grey—Owen Sound

Miller, Larry

Conservative


Burlington

Gould, Karina

Liberal


Cambridge

May, Bryan

Liberal


Carleton

Poilievre, Pierre

Conservative


Chatham-Kent—Leamington

Van Kesteren, Dave

Conservative


Davenport

Dzerowicz, Julie

Liberal


Don Valley East

Ratansi, Yasmin

Liberal


Don Valley North

Tan, Geng

Liberal


Don Valley West

Oliphant, Rob

Liberal


Dufferin—Caledon

Tilson, David Allan

Conservative


Durham

O'Toole, Erin

Conservative


Eglinton—Lawrence

Mendicino, Marco

Liberal


Elgin—Middlesex—London

Vecchio, Karen Louise

Conservative


Essex

Ramsey, Tracey

NDP-New Democratic Party


Etobicoke Centre

Wrzesnewskyj, Borys

Liberal


Etobicoke North

Duncan, Kirsty

Liberal


Etobicoke—Lakeshore

Maloney, James

Liberal


Flamborough—Glanbrook

Sweet, David

Conservative


Glengarry—Prescott—Russell

Drouin, Francis

Liberal


Guelph

Longfield, Lloyd

Liberal


Haldimand—Norfolk

Finley, Diane

Conservative


Haliburton—Kawartha Lakes—Brock

Schmale, Jamie

Conservative


Hamilton Centre

Christopherson, David

NDP-New Democratic Party


Hamilton East—Stoney Creek

Bratina, Bob

Liberal


Hamilton Mountain

Duvall, Scott

NDP-New Democratic Party


Hamilton West—Ancaster—Dundas

Tassi, Filomena

Liberal


Hastings—Lennox and Addington

Bossio, Mike

Liberal


Humber River—Black Creek

Sgro, Judy

Liberal


Huron—Bruce

Lobb, Ben

Conservative


Kanata—Carleton

McCrimmon, Karen

Liberal


Kenora

Nault, Bob

Liberal


King—Vaughan

Schulte, Deb

Liberal


Kingston and the Islands

Gerretsen, Mark

Liberal


Kitchener Centre

Saini, Raj

Liberal


Kitchener South—Hespeler

Tabbara, Marwan

Liberal


Kitchener—Conestoga

Albrecht, Harold

Conservative


Lambton—Kent—Middlesex

Shipley, Bev

Conservative


Lanark—Frontenac—Kingston

Reid, Scott

Conservative


Leeds—Grenville—Thousand Islands and Rideau Lakes

Brown, Gord

Conservative


London North Centre

Fragiskatos, Peter

Liberal


London West

Young, Kate

Liberal


London—Fanshawe

Mathyssen, Irene

NDP-New Democratic Party


Markham—Stouffville

Philpott, Jane

Liberal


Markham—Thornhill

McCallum, John

Liberal


Markham—Unionville

Saroya, Bob

Conservative


Milton

Raitt, Lisa

Conservative


Mississauga Centre

Alghabra, Omar

Liberal


Mississauga East—Cooksville

Fonseca, Peter

Liberal


Mississauga—Erin Mills

Khalid, Iqra

Liberal


Mississauga—Lakeshore

Spengemann, Sven

Liberal


Mississauga—Malton

Bains, Navdeep

Liberal


Mississauga—Streetsville

Sikand, Gagan

Liberal


Nepean

Arya, Chandra

Liberal


Newmarket—Aurora

Peterson, Kyle

Liberal


Niagara Centre

Badawey, Vance

Liberal


Niagara Falls

Nicholson, Rob

Conservative


Niagara West

Allison, Dean

Conservative


Nickel Belt

Serré, Marc G.

Liberal


Nipissing—Timiskaming

Rota, Anthony

Liberal


Northumberland—Peterborough South

Rudd, Kim

Liberal


Oakville

Oliver, John

Liberal


Oakville North—Burlington

Damoff, Pam

Liberal


Orléans

Leslie, Andrew

Liberal


Oshawa

Carrie, Colin

Conservative


Ottawa Centre

McKenna, Catherine Mary

Liberal


Ottawa South

McGuinty, David

Liberal


Ottawa West—Nepean

Vandenbeld, Anita

Liberal


Ottawa—Vanier

Bélanger, Mauril

Liberal


Oxford

MacKenzie, Dave

Conservative


Parkdale—High Park

Virani, Arif

Liberal


Parry Sound—Muskoka

Clement, Tony

Conservative


Perth—Wellington

Nater, John

Conservative


Peterborough—Kawartha

Monsef, Maryam

Liberal


Pickering—Uxbridge

O'Connell, Jennifer

Liberal


Renfrew—Nipissing—Pembroke

Gallant, Cheryl

Conservative


Richmond Hill

Jowhari, Majid

Liberal


St. Catharines

Bittle, Chris

Liberal


Sarnia—Lambton

Gladu, Marilyn

Conservative


Sault Ste. Marie

Sheehan, Terry

Liberal


Scarborough Centre

Zahid, Salma

Liberal


Scarborough North

Chen, Shaun

Liberal


Scarborough Southwest

Blair, Bill

Liberal


Scarborough—Agincourt

Chan, Arnold

Liberal


Scarborough—Guildwood

McKay, John

Liberal


Scarborough—Rouge Park

Anandasangaree, Gary

Liberal


Simcoe North

Stanton, Bruce

Conservative


Simcoe—Grey

Leitch, Kellie

Conservative


Spadina—Fort York

Vaughan, Adam

Liberal


Stormont—Dundas—South Glengarry

Lauzon, Guy

Conservative


Sudbury

Lefebvre, Paul

Liberal


Thornhill

Kent, Peter

Conservative


Thunder Bay—Rainy River

Rusnak, Don

Liberal


Thunder Bay—Superior North

Hajdu, Patty

Liberal


Timmins—James Bay

Angus, Charlie

NDP-New Democratic Party


Toronto Centre

Morneau, Bill

Liberal


Toronto—Danforth

Dabrusin, Julie

Liberal


Toronto—St. Paul's

Bennett, Carolyn

Liberal


University—Rosedale

Freeland, Chrystia

Liberal


Vaughan—Woodbridge

Sorbara, Francesco

Liberal


Waterloo

Chagger, Bardish

Liberal


Wellington—Halton Hills

Chong, Michael

Conservative


Whitby

Caesar-Chavannes, Celina

Liberal


Willowdale

Ehsassi, Ali

Liberal


Windsor West

Masse, Brian

NDP-New Democratic Party


Windsor—Tecumseh

Hardcastle, Cheryl

NDP-New Democratic Party


York Centre

Levitt, Michael

Liberal


York South—Weston

Hussen, Ahmed

Liberal


York—Simcoe

Van Loan, Peter

Conservative


Manitoba

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Brandon—Souris

Maguire, Larry

Conservative


Charleswood—St. James—Assiniboia—Headingley

Eyolfson, Doug

Liberal


Churchill—Keewatinook Aski

Ashton, Niki

NDP-New Democratic Party


Dauphin—Swan River—Neepawa

Sopuck, Robert

Conservative


Elmwood—Transcona

Blaikie, Daniel

NDP-New Democratic Party


Kildonan—St. Paul

Mihychuk, MaryAnn

Liberal


Portage—Lisgar

Bergen, Candice

Conservative


Provencher

Falk, Ted

Conservative


Saint Boniface—Saint Vital

Vandal, Dan

Liberal


Selkirk—Interlake—Eastman

Bezan, James

Conservative


Winnipeg Centre

Ouellette, Robert-Falcon

Liberal


Winnipeg North

Lamoureux, Kevin

Liberal


Winnipeg South

Duguid, Terry

Liberal


Winnipeg South Centre

Carr, Jim

Liberal


Saskatchewan

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Battlefords—Lloydminster

Ritz, Gerry

Conservative


Carlton Trail—Eagle Creek

Block, Kelly

Conservative


Cypress Hills—Grasslands

Anderson, David

Conservative


Desnethé—Missinippi—Churchill River

Jolibois, Georgina

NDP-New Democratic Party


Moose Jaw—Lake Centre—Lanigan

Lukiwski, Tom

Conservative


Prince Albert

Hoback, Randy

Conservative


Regina—Lewvan

Weir, Erin

NDP-New Democratic Party


Regina—Qu'Appelle

Scheer, Andrew

Conservative


Regina—Wascana

Goodale, Ralph

Liberal


Saskatoon West

Benson, Sheri

NDP-New Democratic Party


Saskatoon—Grasswood

Waugh, Kevin

Conservative


Saskatoon—University

Trost, Brad

Conservative


Souris—Moose Mountain

Kitchen, Robert Gordon

Conservative


Yorkton—Melville

Wagantall, Cathay

Conservative


Alberta

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Banff—Airdrie

Richards, Blake

Conservative


Battle River—Crowfoot

Sorenson, Kevin

Conservative


Bow River

Shields, Martin

Conservative


Calgary Centre

Hehr, Kent

Liberal


Calgary Confederation

Webber, Len

Conservative


Calgary Forest Lawn

Obhrai, Deepak

Conservative


Calgary Heritage

Harper, Stephen J.

Conservative


Calgary Midnapore

Kenney, Jason

Conservative


Calgary Nose Hill

Rempel, Michelle

Conservative


Calgary Rocky Ridge

Kelly, Pat

Conservative


Calgary Shepard

Kmiec, Tom

Conservative


Calgary Signal Hill

Liepert, Ron

Conservative


Calgary Skyview

Kang, Darshan Singh

Liberal


Edmonton Centre

Boissonnault, Randy

Liberal


Edmonton Griesbach

Diotte, Kerry

Conservative


Edmonton Manning

Aboultaif, Ziad

Conservative


Edmonton Mill Woods

Sohi, Amarjeet

Liberal


Edmonton Riverbend

Jeneroux, Matt

Conservative


Edmonton Strathcona

Duncan, Linda

NDP-New Democratic Party


Edmonton West

McCauley, Kelly

Conservative


Edmonton—Wetaskiwin

Lake, Mike

Conservative


Foothills

Barlow, John

Conservative


Fort McMurray—Cold Lake

Yurdiga, David

Conservative


Grande Prairie—Mackenzie

Warkentin, Chris

Conservative


Lakeland

Stubbs, Shannon

Conservative


Lethbridge

Harder, Rachael

Conservative


Medicine Hat—Cardston—Warner

Hillyer, Jim

Conservative


Peace River—Westlock

Viersen, Arnold

Conservative


Red Deer—Lacombe

Calkins, Blaine

Conservative


Red Deer—Mountain View

Dreeshen, Earl

Conservative


St. Albert—Edmonton

Cooper, Michael

Conservative


Sherwood Park—Fort Saskatchewan

Genuis, Garnett

Conservative


Sturgeon River—Parkland

Ambrose, Rona

Conservative


Yellowhead

Eglinski, Jim

Conservative


British Columbia

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Abbotsford

Fast, Ed

Conservative


Burnaby North—Seymour

Beech, Terry

Liberal


Burnaby South

Stewart, Kennedy

NDP-New Democratic Party


Cariboo—Prince George

Doherty, Todd

Conservative


Central Okanagan—Similkameen—Nicola

Albas, Dan

Conservative


Chilliwack—Hope

Strahl, Mark

Conservative


Cloverdale—Langley City

Aldag, John

Liberal


Coquitlam—Port Coquitlam

McKinnon, Ron

Liberal


Courtenay—Alberni

Johns, Gord

NDP-New Democratic Party


Cowichan—Malahat—Langford

MacGregor, Alistair

NDP-New Democratic Party


Delta

Qualtrough, Carla

Liberal


Esquimalt—Saanich—Sooke

Garrison, Randall

NDP-New Democratic Party


Fleetwood—Port Kells

Hardie, Ken

Liberal


Kamloops—Thompson—Cariboo

McLeod, Cathy

Conservative


Kelowna—Lake Country

Fuhr, Stephen

Liberal


Kootenay—Columbia

Stetski, Wayne

NDP-New Democratic Party


Langley—Aldergrove

Warawa, Mark

Conservative


Mission—Matsqui—Fraser Canyon

Sidhu, Jati

Liberal


Nanaimo—Ladysmith

Malcolmson, Sheila

NDP-New Democratic Party


New Westminster—Burnaby

Julian, Peter

NDP-New Democratic Party


North Island—Powell River

Blaney, Rachel

NDP-New Democratic Party


North Okanagan—Shuswap

Arnold, Mel

Conservative


North Vancouver

Wilkinson, Jonathan

Liberal


Pitt Meadows—Maple Ridge

Ruimy, Dan

Liberal


Port Moody—Coquitlam

Donnelly, Fin

NDP-New Democratic Party


Prince George—Peace River—Northern Rockies

Zimmer, Bob

Conservative


Richmond Centre

Wong, Alice

Conservative


Saanich—Gulf Islands

May, Elizabeth

Green Party


Skeena—Bulkley Valley

Cullen, Nathan

NDP-New Democratic Party


South Okanagan—West Kootenay

Cannings, Richard

NDP-New Democratic Party


South Surrey—White Rock

Watts, Dianne Lynn

Conservative


Steveston—Richmond East

Peschisolido, Joe

Liberal


Surrey Centre

Sarai, Randeep

Liberal


Surrey—Newton

Dhaliwal, Sukh

Liberal


Vancouver Centre

Fry, Hedy

Liberal


Vancouver East

Kwan, Jenny

NDP-New Democratic Party


Vancouver Granville

Wilson-Raybould, Jody

Liberal


Vancouver Kingsway

Davies, Don

NDP-New Democratic Party


Vancouver Quadra

Murray, Joyce

Liberal


Vancouver South

Sajjan, Harjit S.

Liberal


Victoria

Rankin, Murray

NDP-New Democratic Party


West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country

Goldsmith-Jones, Pam

Liberal


Yukon

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Yukon

Bagnell, Larry

Liberal


Northwest Territories

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Northwest Territories

McLeod, Michael

Liberal


Nunavut

Electoral district Elected candidate Political affiliation


Nunavut

Tootoo, Hunter

Liberal